Saç Ekimi

Türkiye’de Saç Ekimi Tedavisi

Saç ekiminde elde etmek istediğimiz; doğal ve aslına uygun birebir görünümdür. Saç ekimi işlerlerinde sadece enseden alınan saçları ön kısıma ekiminden ibaret değildir. Farkı yaratan uygulayıcının detaylara hakimiyeti ve uygulamadaki özenidir. Örneğin saç çizgisi ve alın kısmındaki girintinin dizaynı, ekilen saçların yönü (bölgesel olarak da farklılık gösterir),tepe helezonun oluşturulması, düz bir hat şeklinde değil doğal haline uygun bir şekilde ekimi gibi birçok başlık önem arzeder. Aksi takdirde sıkça gördüğümüz “çim adam” görünümü ile karşılaşabiliriz.

 

Saç ekimi, ense ve yan kısımlar gibi farklı genetik özelliklere (güçlü ve dökülmeyen) sahip bölgelerden alınan saçların muhtelif sebepler ile saç kaybına uğrayan bölgelere naklidir. Genetiği farklı olup dökülmeyen (ense ve yan kısımlar) bölgelere donör dominant bölgeler diyoruz. Doğası gereği bu bölgeler dökülmemeye kodlanmıştır. Başka bölgeye ekildiklerinde de genetikleri aynı olduğundan dökülmezler.

Saç ekimi, işleminde pek çok yöntem kullanılmaktadır ve her geçen gün yeni yöntemler geliştirilmektedir. Saçın temin edildiği bölge, saçın ekildiği bölge ve uygulanan işlemlere göre saç ekimi operasyonu kategorilere ayrılmıştır. En sık Fue saç ekimi yöntemi kullanılmaktadır.  Yine fue saç ekimi kendi içerisinde fue düzeltme ekimi, şakaklara fue saç ekimi, sakaldan saç ekimi ve göğüs kılından saç ekimi gibi yöntemler ve teknikler de vardır.

Saç Ekim Teknikleri

  • DHI TEKNİĞİ İLE SAÇ EKİMİ
  • FUE TEKNİĞİ İLE SAÇ EKİMİ

 

Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur

Saç dökülmesi ve sonucunda gördüğümüz kellik her yaş ve cinsiyette görülebildiğinden saç ekimi de yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın yapılmaktadır.

 

Saç Ekiminde Başarı Etkisi

Saç ekim işleminin başarısını etkileyen iki ana faktör vardır. Bunlardan birincisi saçların durumu, diğeri yapan ekibin konuya dair becerisi, donanımı ve ehliyetidir. Donör sahadaki (saçların alındığı ense ve yan kısımlar) saçlar ne kadar sağlıklı ve sık ise. saç ekimi başarısı o denli artacaktır.

En sık erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişilerde saç ekimi işlemini yapmaktayız. Erkek tipi saç dökülmesinde saç dökülmesinin sebebi erkeklik hormonudur.(testosteron) Testosteron etkisi ile saç folikülü etrafındaki üretken hücreler zamanla ölmektedir. Bu hastalarda saç ekimi tek kalıcı tedavi yöntemidir. Hastanın daha önceden geçirilmiş kaza, yanık ve tedavilere bağlı saçlı deride skar(yara izleri) varsa dolaşım kontrolü sonrasında saç ekimi yapılabilir

 

Saç ekimi operasyonu ne kadar sürer?

Saç ekimi yapan ekibin tecrübesine ve ekilecek greft sayısına göre 6-9 saat sürer. Biz saç ekimi operasyonlarımız içi ameliyathaneyi tüm gün tek bir kişiye rezerve ediyor, süre kısıtlaması olmaksızın çalışıyoruz.

Hastalarımızın çoğu saç ektirdikten sonra ekim yapılan bölgenin ne kadar zamanda iyileşeceğini ve saç ekiminde acı duyulur mu diye merak ederler. Saç ekimi işleminde lokal anestezi uygulandığından hasta acı veya ağrı hissetmez.

Saç ekimi ne kadar sürede iyileşir?

Saç ekimi sonrası 3. Ayda ekilen saçlar uzamaya başlar ve 9-12. ayda ekilen saçlar normal saç fizyolojisine kavuşur.

Saç ekimi sonrası kabuklanma nedir?

Kabuklanma bir iyileşme sürecidir. Saç ekiminden sonra kabuklanma tamamlanması yaklaşık 1 hafta kadar sürer. Saç ekimi sonrası kabuklanma süresi kişinin hücre yenilenme hızına göre değişebilir.

 

Saç ekiminde ekilen saçlar ne zaman çıkar?

  1. Saç ekiminden sonra 1-2 hafta içerisinde kabuklanma iyileşir.
  2. Saç ekim sahasındaki iyileşme 1. Ayın sonunda gerçekleşir. Şok dökülme (geçici dökülme) dediğimiz olay 1. ayın sonunda gerçekleşir.
  3. Yaklaşık ikinci ayın sonda şok dökülme dönemi sona erer. Şok dökülme döneminin hemen akabinde normal uzama dönemine giren saçlar ayda 1-2cm uzamaya başlarlar.
  4. Saç ekimi sonrası altıncı ayın sonunda saçlar çıplak gözle seçilebilir bir hal alır. Saç kökleri %50-80 arasında çıkmıştır.
  5. Sekizinci ay sonunda saç kökleri kuvvetlenir, saçlar gürleşir kalınlaşır ve normal saç büyüme döngüsüne oturur.
  6. Saç ekimi sonrası 12. ayın sonunda saçlar normal şekline ve seyrine ulaşır.
  7. Saç ekiminde kullandığımız saçların %90 ı ense bölgesinden alınan saç köklerinden olur. Ensedeki saçların yetersiz olduğu kişilerde kullandığımız sırt, göğüs, bacak ve kol bölgesi kılları saç yapısından farklı olduğundan bunların uzama döngüleri farklı olacaktır.
Translate »

İletişim     -     Anlaşmalı Hastaneler     -     Tüm Sağlık Hizmetlerimiz     -     Ücretsiz Teklif Al     -     Gizlilik Politikası     -     Hakkımızda / Kurumsal