Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Tedavisi

Lazer Epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri yoketmek için yoğun bir enerji demeti olan lazerin kullanıldığı tıbbi bir uygulamadır. Lazer epilasyon sırasında lazer ışını deriden her bir saç köküne ulaşır. Genellikle lazer enerjisinin hedefi melanin adı verilen deriye ve kıla koyu rengi veren pigmenttir. Bu sebeptendir ki açık tenli ve koyu renk tüyleri olan kişilerde, tüm enerji kılda yoğunlaştığından en başarılı lazer epilasyon sonuçları alınır. Lazerin yoğun ısısı, kılların büyümesini sağlayan kıl folikülüne zarar verir. Kalıcı lazer epilasyon için birden fazla seans gereklidir.

 

Lazer Epilasyon nerelerde kullanılır?

Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılır. Lazer epilasyonun en sık uygulandığı bölgeler bacaklar, koltukaltları, üst dudak, çene ve bikini çizgisinidir. Bununla birlikte, neredeyse her bölgede istenmeyen tüylerin tedavisi için kullanılır.  Kılların rengi ve cilt tipi, lazer epilasyonun başarısını etkiler. Örneğin lazer epilasyon, açık tenli ve koyu tüyleri insanlar için çok başarılı bir tedavidir. Çünkü lazer ışını kıldaki pigmenti (melanin) hedef alır. Bununla birlikte, teknolojideki gelişmeler lazer epilasyonunu daha koyu ciltli insanlar için de bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon beyaz, gri, kırmızı veya sarışın saçlar için genellikle etkili değildir, çünkü lazer açık renkli tüyleri “göremez”.

 

LAZER VÜCUDUMA HASAR VERİR Mİ?

Lazer çoğu zaman radyasyon gibi değerlendirilip sağlığa zarar vermesinden gereksiz yere korkulmaktadır. Oysa lazer ile radyasyon arasında bir ilişki yoktur. Lazerin deriye uygulanması sırasında deri altındaki doku ve organlara herhangi bir etkide bulunduğuna dair bir bulgu da gözlenmemiştir. Esasen, çok güçlü epilasyon lazerleri ile dahi, etkili dozlarda ancak kıl kökü seviyesine dek ulaşabilir.

İŞLEMLER ACI VERİR Mİ?

Lazer ile kıl kökü tahrip olurken, cımbızla çekildiğinde meydana gelen acının benzeri bir his algılanır. Bu kaçınılmazdır. Vücudun bazı bölgeleri daha duyarlı olduğundan, doğal olarak bazı bölgelerde bu his daha güçlü olabilir. Ancak lazer soğutucu ile birlikte kullanılmakta olduğundan derinin ısınmasına bağlı bir ağrı-acı meydana gelmez. soğutucu, işlem sırasında lazer atisi öncesi-atış sırası ve sonrasında deriyle sürekli temas halinde tutularak işlem bölgesini soğutur ve deri üst tabakasını lazerin ısısından korur. Soğutucu sayesinde kıl kökündeki reaksiyon da nispeten az hissedilir. Örneğin dudak üstündeki ince tüyler lazer ile tedavi edilirken hiç bir şey hissetmezsiniz.

Translate »

İletişim     -     Anlaşmalı Hastaneler     -     Tüm Sağlık Hizmetlerimiz     -     Ücretsiz Teklif Al     -     Gizlilik Politikası     -     Hakkımızda / Kurumsal